Apple’ın kullanıcı gizliliğini arttıran Uygulama İzleme Şeffaflığı sosyal medya devlerine büyük zarar ettirdi. Sosyal medya devlerinden olan Facebook, 8 milyar doların üzerinde gelir kaybı yaşadı.

Apple’ın kullanıcı güvenliği ve gizlilik politikaları, sosyal medya şirketlerini zor durumda bırakıyor. Şirketin Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) özelliği sebebiyle Facebook, Twitter, Snapchat ve Youtube’un reklam gelirlerinin 2021’in ikinci yarısında yaklaşık 10 milyar dolar azaldığı ifade edildi.

Söz konusu özelliği Nisan ayında tanıtan Apple, reklam amaçlı verilerin geliştiriciler ile paylaşılması için, kullanıcılardan yetki istenmesi şartını getirdi. Bu şartın getirilmesiyle en büyük gelir kaybını Facebook yaşadı. Facebook’un uğradığı zararın 8 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Facebook CFO’su David Wehner, ATT özelliğini “zorlu” ve “beklenenden daha yıkıcı” olarak ifade etti.

Lotame Reklam teknoloji şirketinin COO’su Mike Woosley ise, ”sosyal medya uygulamalarında izlemenin devre dışı bırakılmasının, iPhone kullanıcılarına reklam verildiğinde daha düşük sonuçlar getirdiğini” belirtiyor. Bir yandan da gizlilik politikalarını gözden geçiren birçok şirketin yeni reklam sistemleri üzerinde çalışmaya başladığı ifade edildi. Yeni üretilecek olan reklam araçlarının ve yöntemlerinin gelecek yıl kullanılması bekleniyor.