Teknoloji devi Apple’ın, App Store kârını artırmak amacıyla gizlice Google reklamları satın aldığı bilgisi ortaya çıktı. Uygulama geliştirici diğer şirketler ise bu durumdan muzdarip.

Forbes’a göre Apple, Tinder, Bumble, HBO, Masterclass ve Babbel uygulamalarına aboneliklerden milyonlarca dolar gelir sağlıyor ve bu yüzden şirketin kendisi bu uygulamaları tanıtmak amacıyla yatırım yapıyor. Geliştiriciler, iPhone üreticisinin izinsiz bir şekilde reklam yerleştirdiğini düşünüyor Google’ın bunları kaldırmadığını ifade ediyor. Söz konusu reklamlar Apple ile herhangi bir bağlantı olduğunu göstermiyor. markaların alışık olduğumuz reklamlarından biri gibi görünüyor.

Büyük geliştiriciler teknoloji devi Apple’ın bu uygulamasından memnun değil. Çünkü App Store üzerinden abone olan müşterilerden %30 daha az kazanç elde ediyorlar. Bu da geliştiricilerin işlerine zarar verecek bir durum. Bu %30’luk komisyon direkt olarak Apple’a kâr sağlıyor.

App Store politikası dahilinde uygulanan ve geliştiricilerin uygulama mağazasının dışından da ödeme almasına imkan sağlayan değişiklikten sonra, Apple’ın bu uygulamalar için reklam satın almaya devam edip etmeyeceği şu an için belirsiz.