İtalya Rekabet Kurumu, reklam ve promosyon materyallerinde iPhone’ların suya dayanıklılık özelliklerine dair aldatıcı bilgi verdiği için Apple’a 10 milyon euro para cezası verdi.

hurriyet.com.tr

İtalya Rekabet Kurumu, dürüst olmayan iPhone reklamları sebebiyle Apple’a 10 milyon euro para cezası verdi. Kurum, Apple’ın reklam ve promosyon materyallerinde iPhone’ların suya dayanıklılık özellikleri ile ilgili aldatıcı bilgi verdiği kanaatinde.

Apple; iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ile ilgili çeşitli pazarlama materyallerinde bu akıllı telefonların modeline bağlı olarak 1-4 metre derinlikte suda 30 dakikaya kadar dayanabileceği bildiriliyor.

conradelektronik.dk

Sıvı Hasarı Garanti Kapsamı Dışında

Ancak İtalya Rekabet Kurumu, iPhone reklamlarındaki suya dayanıklılık özelliğinin aslında sadece statik ve saf su ile yapılan laboratuvar testlerinde geçerli olduğunu ve normal kullanım şartlarında geçersiz olan bu durumun tanıtımlarda netleştirilmediğini bildirdi. Bununla birlikte kurum sıvıdan dolayı hasar gören iPhone’ların satıştan sonra verilen garanti kapsamına alınmamasını da adil bulmadı. Apple geçtiğimiz yıllarda telefonları bilerek yavaşlatması sebebiyle 500 milyon dolarlık bir ceza da almıştı.