Finlandiya merkezli çokuluslu bir bilgi teknolojileri, telekomünikasyon şirketi Nokia, Apple ile yeni bir uzun vadeli lisans anlaşması imzaladı. İki teknoloji şirketi arasındaki mevcut lisans sözleşmesi 2023 yılında sona erecekti.

Apple ve Nokia arasında yeni bir uzun vadeli patent lisans anlaşması imzalandı. Bu anlaşma kapsamında Apple, Nokia’nın 5G ve diğer teknolojilerle ilgili patentli buluşlarına erişim sağlamaya devam edebilecek. İki şirket arasındaki anlaşma altı ay sonra sona erecekti.

Yeni anlaşma ise 2023 yılı sonunda sona erecek önceki anlaşmanın yerini alacak. Nokia ve Apple yeni lisans sözleşmesinin maddelerini duyurmadı ancak Apple’ın ilgili patentlerden yararlanabilmesi için Finlandiya merkezli şirkete belli miktarda para ödemesi gerekiyor.

Nokia, İş Birliğinden Memnun

Nokia’nın portföyünde 20.000’den fazla patent bulunuyor. Nokia Technologies Başkanı Jenni Lukander konuyla ilgili: “Apple ile dostane bir zeminde uzun vadeli bir patent lisans anlaşması imzalamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Bunların yanında “Bu anlaşma Nokia’nın patent portföyünün gücünü, Ar-Ge’ye yaptığı 140 milyar euro’dan fazla yatırımı, hücresel standartlar ile diğer teknolojilere sağladığı katkıları yansıtıyor” ifadelerini de kullandı. Nokia yeni anlaşmadan Ocak 2024 itibarıyla gelir sağlamaya başlayacak.