İki büyük şirket ortak amaç için birlikte çalışıyor. Bildiğiniz gibi, Apple ve Google dünya genelinde kullanılan akıllı telefonların çoğunun yazılımlarını üretiyor.

Apple ve Google Covid-19

Teknoloji endüstrisinin en büyük oyuncularından ikisi, coronavirüs ile savaşmak için birlikte çalışıyor ve dünyanın dört bir yanındaki akıllı telefonların çoğuna gelebilecek yeni bir uygulamayı duyurdu.

Cuma(10 Nisan) günü Apple ve Google tarafından yayınlanan duyurularda özetlenen yeni teknoloji, telefonların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmak için Bluetooth kablosuz ve radyo sinyali teknolojisine dayanıyor ve sonuçta kullanıcıları koronavirüs ile enfekte olan kişilerle temas ettikleri kişiler hakkında uyarıyor.

Apple ve Google, bu uygulamayı Mayıs ayında piyasaya sürmeyi planlıyor, böylece öncelikle halk sağlığı yetkililerinden gelen uygulamalar iletişim İzleme teknolojisini kullanabilir. Daha sonra önümüzdeki aylarda, şirketler daha fazla insanın onlara dokunmasına yardımcı olmak için onları doğrudan iOS ve Android yazılımına oluşturmayı planlıyorlar.

“Geliştiriciler, hükümetler ve halk sağlığı sağlayıcıları ile yakın işbirliği ve işbirliği sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin Covid‑19’un yayılmasını yavaşlatmasına ve günlük yaşamın geri dönüşünü hızlandırmasına yardımcı olmak için teknolojinin gücünden yararlanmayı umuyoruz” dedi.

Cuma günü Google CEO’su Sundar Pichai Twitter’da projeyi lanse etti, iki şirket ” bu çabalar üzerinde birlikte çalışmaya kararlıyız.”Apple CEO’su Tim Cook kendi tweet’inde yeni girişimin şeffaflığa ve rızaya saygı duyduğunu ekledi.”

Apple ve Google’ın çabaları, yeni coronavirüsün etkisini hafifletmeye yardımcı olmak için teknoloji devleri tarafından sadece en sonuncusu. Pandemik, neredeyse tüm Amerikalıları virüsün yayılmasını yavaşlatmaya ve hastanelerdeki gerginliği azaltmaya yardımcı olmak için barınmaya zorladı.

Özellikle büyük teknoloji şirketleri, vurduğundan beri koronavirüs etrafındaki girişimler üzerinde çalışıyorlar. Şüphesiz, Google’ın ana şirketi Alphabet’in yaşam bilimleri kolu, geçen ay Kaliforniya’daki insanlara virüs testi hakkında bilgi veren bir web sitesi başlattı. Beyaz Saray ile ortaklaşa geliştirilen web sitesi, insanların semptomları doldurmasına ve çevrimiçi bir elekçiyi tamamlamasına izin veriyor.

Google ayrıca geçen ay, coronavirüs salgını ile uğraşan küçük işletmelere ve kriz müdahalecilerine yardım etmek için 800 milyon dolardan fazla işlem yaptığını söyledi.

Apple ve Google, sağlık çalışanları için koruyucu ekipman üretmeye ve dağıtmaya da başladı.

Şimdi, bu yeni coronavirüs izleme teknolojisi ile, Silikon Vadisi’nin en büyük rakiplerinden ikisi, bir aşı veya virüsle savaşmak için başka yollar beklerken normallik duygusunu yeniden kazanmamıza yardımcı olacak uygulamalar oluşturmaya yardımcı olmayı umuyor.

Şirketler,” Apple ve Google’daki hepimiz, dünyanın en acil sorunlarından birini çözmek için birlikte çalışmak için daha önemli bir an olmamıştı ” dedi.

İletişim İzleme
Apple ve Google’ın teknolojisi, tarihsel olarak sağlık çalışanlarının, yakınlarında kimin bulunduğunu ve enfeksiyona maruz kalabileceğini anlamak için hastanın geçmişini özenle taradığı manuel bir süreç olan temas izlemeyi desteklemeyi amaçlıyor.

Uygulamalar süreci potansiyel olarak hızlandırabilir. Telefonlarında bir uygulamada koronavirüs sahibi olarak işaretlenen insanlar, temas ettikleri herkese kablosuz olarak uyarılar iletebilir, potansiyel olarak insanları daha fazla yayılmayı yavaşlatmak için ekstra önlemler almaya veya kendi kendine karantinaya almaya yönlendirebilir.

İlgili bir proje, Apple ve Google’ın kullandığı benzer bir yaklaşımı kullanan özel otomatik iletişim izleme veya PACT adlı MIT liderliğindeki bir çabadır. Bununla beraber, sağlık onayı ile enfekte insanlar dijital kimlikleri telefon yayınlarını yükleyebilir ve diğerleri, telefonlarının oturum açtığı Kimliklerden herhangi biriyle bir eşleşme olup olmadığını görmek için bu veritabanını kontrol edebilir. Covid izle ve Pan-Avrupa gizlilik koruma yakınlık izleme de dahil olmak üzere diğer iletişim izleme uygulamaları da pandemi ile başa çıkmak için geliştirilmiştir.

Zaten, devlet ve yerel yönetimler bu fikirlere ısınıyor gibi görünüyor. Ancak potansiyel gizlilik endişeleri var.

Bunlar arasında, Amerikan sivil özgürlükler Birliği, bu hafta başlarında bir raporda, iletişim izleme uygulamalarının, özellikle veriler düzgün bir şekilde korunmazsa, hükümet gözetiminin artmasına yol açabileceği konusunda uyardı. Organizasyon ayrıca, GPS ve Bluetooth sinyallerinin bazen yanlış veya güvenilmez olabileceğini ve bu uygulamaların etkinliğini daha da karıştırdığını belirtti.