Apple ve Google, uygulama geliştiricilerini eski projelerini 30 gün içinde App Store ve Google Play’den kaldırmaları için uyardı. 

 

Pixalate, 1,5 milyondan fazla projeyi temsil eden uygulamaların üçte birinden fazlasının iki yılda güncellenmediğini gösteren bir rapor yayınladı. Apple, uzun süredir güncelleme almayan uygulamaları kaldırmayı planlıyor. Google ise bu sahipsiz uygulamaları aramalardan gizleyecek.

Söz konusu kararın verilmesindeki ana kriter, son iki yılda uygulamaların güncelleme almaması. Google ve Apple’ın uzun süredir güncellenmeyen sahipsiz uygulamaları kaldırma kararı almasının temel nedeni güvenlik olarak gösteriliyor. Daha eski uygulamalar, en son Android ve iOS güncellemelerine adapte olamıyor ve daha iyi güvenlik sağlayan yeni API’leri ve geliştirme yöntemlerini önemsemiyorlar.

Teknoloji devleri uzun süredir güncellenmeyen uygulamaların, yenileri kadar güvenli olmadığını savunuyor. Apple ve Google, söz konusu uygulamalar zaten cihazınıza indirilmiş durumdaysa, bunları cihazınızdan kaldırmayacak. Bu sebeple cihazınızdaki uygulamaların en son ne zaman güncellendiklerini kontrol etmeniz, herhangi bir güvenlik riskine karşı, fayda sağlayacaktır.