Dev teknoloji şirketi Apple, üretimi Çin dışına taşıyacak. Apple, alternatif üretim tesisleri konusunda araştırmalara başladı. Peki Apple’ın yeni üretim yeri hangi ülkeler olacak? İşte detaylar…

Apple, akıllı cihaz üretimini Çin’de bulunan Foxconn, Pegatron gibi tesislerden sağlıyordu. Pandemi döneminde yaşanan çeşitli sorunlar ve ABD’nin Çin ile artan gerilimi nedeniyle dev şirket üretimi dışarıya taşıyor.

Şirketin bir süredir üretimi Çin dışına taşımayı planladığı biliniyordu. Fakat artan karantinalar şirketin fikirlerini ertelemesine neden olmuştu.

Yeni paylaşılan bir Wall Street Journal raporunda Apple’ın imalatçı ortaklarına cihaz prototiplerinin Çin dışında üretilmesini ve geliştirilmesini içeren daha fazla NPI (Yeni Ürün Tanıtımı) yapma talimatı verdiği ortaya çıktı.

Yeni Üretim Tesisleri Hangi Ülkelerde Olacak?

Pandemi etkilerinin azalması ile birlikte üretimi Çin’in alternatifi olarak görülen Hindistan ve Vietnam’a taşımayı planlayan Apple’ın, ihracat ve Hindistan’da üretim merkezleri kurmak için görüşmelere başladığı belirtiliyor.

Birçok kaynak, alternatif üretim merkezlerine geçişin yavaş olacağını ve yeni tesislerin ağırlıklı olarak AR kulaklıkları vb. gibi yeni ürün kategorileri için bir üretim merkezi görevi göreceğini düşünüyor.

Çin, İşçi maliyetleri, derin parça tedarik ağı ve iyi eğitimli iş gücü konusunda Apple’ın ana üretim merkezi olmaya devam edecek.