Son zamanlarda yaşanan Türk Lirası’ndaki sert ve ani değer kayıpları tüm elektronik piyasasını etkiledi. Apple Türkiye, Dolar/TL kurundaki sert dalgalanmalar nedeniyle fiyatlandırma yapamadığı için çevrimiçi/online satışlarını durdurdu.

Apple Iphone

Ekonomi piyasasındaki çalkantı, döviz girdisi ile hesaplanan ancak Türk Lirası ile fiyatlandırılan malların fiyatlandırmasında durma kararı yarattı. Satıcılarsa piyasa çalkantısının ortasında fiyat ayarlamalarına ayak uydurmaya çalıştılar.

Fiyatlandırma yapamayan kurumlardan biri de Apple oldu. Apple Türkiye, internet üzerinden satışlarını durdurdu. Apple, iPhone, iPad, Macbook, Apple Watch gibi ürünlerinin tüm satışlarını durdurdu.

Reuters’ın konu ile ilgili ulaştığı Apple Türkiye sözcüsü konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. Reuters’ın hesaplarına göre, telefon ve bilgisayarların yerel fiyatları liradaki ani değer kaybının ardından vergiler düşüldüğünde ABD fiyatlarının yüzde 10 altında kaldı.

Apple Iphone Görseli

Satış Fiyatları Daha Pahalı Olacak!

Konu ile ilgili net bilgi alınamazken, piyasanın dengesini bulmadan elektronik ürünlerinin satışlarında sorunlar olacağı artık kesin. Bir de bu durumun üzerine insanların elektroniği tüketim ürünü kadar bir değeri artacak olan bir ürün olarak görmesi. “İnsanlar elektronik ürünleri değer deposu olarak görüyor. Bir yıl sonra, ödediklerinden daha fazlaya satabileceklerini biliyorlar” kanısı hakim.

Reuters’a göre, TL’nin erimesi, Kara Cuma satışlarına ve yeni yıl indirimlerinin başlamasına denk geldiği için bazı tüketim mallarının bulunamayacağı veya büyük fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalacağı korkular var.

Kısaca “Fiyatlar şu anda pahalı görünebilir, ancak gelecek hafta/haftalardan daha ucuz”