Apple, Avrupa Birliği’ne Apple Pay ödeme sistemine yönelik rekabet endişelerini hafifletmek adına üçüncü taraf mobil cüzdan ve ödeme hizmetlerine erişim izni verme konusunda anlaşmaya vardı.

Avrupa Komisyonu ile Apple arasındaki uzun süren ödeme teknolojisi anlaşmazlığı yakında çözülebilir. Komisyon resmi olarak, Apple’ın temassız ödemelerde kullanılan NFC teknolojisini üçüncü taraf mobil cüzdan sağlayıcılara açma planını duyurdu. Apple’a yönelik soruşturma, rakip mobil cüzdan ödeme geliştiricilerinin teknolojiye erişimini kısıtlama iddialarıyla 2020 yılında başlamıştı ve antitröst ihlali suçlamalarıyla 2022’de devam etmişti.

Eğer teklif onaylanırsa, Apple üçüncü parti geliştiricilere NFC işlevine sahip API’leri kullanma izni verecek ve herhangi bir ücret veya Apple Pay zorunluluğu olmayacak. Şirket aynı zamanda ödeme bilgilerini güvende tutan teknolojiye erişim izni de sağlayacak. Bu değişiklikleri, Apple Avrupa Ekonomik Alanı’nda kayıtlı tüm geliştiricilere ve iOS kullanıcılarına uygulayacak.

Avrupa Komisyonu, Apple’ın önerdiği taahhütleri hızlıca kabul etmek yerine, değişikliklerin kabul edilebilir olup olmadığı konusunda geri bildirim talep etti, bu da sürecin daha fazla değerlendirme gerektirdiğini gösteriyor.