Apple, iPhone 12 ailesiyle birlikte kutulardan şarj aletilerini çıkarmıştı. Şirketin aldığı bu kararla ne kadar tasarruf sağladığı Counterpoint Research uzmanları tarafından hesaplandı.

Apple bir süre önce çevreye katkı sağlama amaçlı olduğunu belirterek iPhone kutularından şarj cihazını çıkarmıştı. Şirketin bu kararı maliyetten tasarruf edilmesini sağladı. Counterpoint Research uzmanları şarj aletlerinin kutulardan çıkarılmasını maaliyet açısından inceledi ve bu konuda hesaplama yaptı.

Counterpoint Research’ün verilerine göre ambalaj ve aksesuarlar açısından her bir iPhone 12, önceki modele kıyasla 4.2 dolar ucuza mal oldu. Bakıldığı zaman çok büyük bir rakam olmasa da satış hacmi düşünüldüğünde oldukça karlı olduğunu söylemek mümkün.

Analistlere göre iPhone 12 serisi akıllı telefonların toplam sevkiyatı 2020’nin sonunda ortalama 63 milyon taneye ulaştı. Bu da dev şirketin 264 milyon doların üstünde tasarruf etmesi demek.

Apple’ın çevreyi koruma konusundaki tavrına değinen uzmanlar, gelecekte satışa sunulacak olan iPhone’ların kutusunda şarj kablosunun da bulunmayacağını öngörüyor.