Personalized Media Communications ve Apple arasında gerçekleşen bir patent davasında jüri, Apple’ın yaklaşık 310 milyon dolar telif ücreti ödemesinde karar kıldı. Apple, karara itiraz edecek.

Teksas’taki bir federal jüri, iTunes, App Store ve Apple Music uygulamalarında şifrelenmiş içeriği dağıtmak için kullanılan Fairplay de dahil olmak üzere bazı hizmetleri yüzünden Apple’ın, Personalized Media Communications’a (PMC) 308.5 milyon dolar telif ücreti ödemesine karar verildi.

Juri Üyeleri Rakamı Yükseltti

Dava 2015 yılında açılmıştı fakat Apple, patentin geçerliliğine Patent Deneme ve Temyiz Kurulu’nda itiraz etmişti. Apple’ın itirazı önce kabul edildi fakat daha sonra tekrar mahkeme tarafından itiraz reddedildi.

Davada, telif ücretlerini belirlemesi için görevli olan uzman miktarı 240 milyon dolar olarak hesapladı. Fakat juri üyeleri bu rakamı kabul etmedi ve telif ücretini 308.5 milyon dolara yükseltti.

Karara itiraz edeceklerini belirten Apple: “Bu tür vakalar, ürünlerini üretmeyen veya satmayan, yeniliği engelleyen ve nihayetinde tüketicilere zarar veren şirketler tarafından ortaya çıkıyor” açıklamasında bulundu.