Mahkemenin yapılan son itirazı reddetmesiyle teknoloji devi Apple, bilinçli olarak cihazlarını yavaşlattığı iPhone kullanıcılarına 500 milyon dolara kadar ödeme yapacak.

neowin.net

Kullanıcıları en yeni modelleri almaları için telefonları kasten yavaşlatması gerekçesiyle Apple’a toplu dava açan iPhone sahipleri ödemelerini alacak. Gelen son bilgilere göre mahkeme tarafından Apple’a ödemelere başlaması emredildi.

Uzlaşma anlaşması 2020 yılında mahkeme onayı almıştı. Şimdi ise toplu dava açan iPhone kullanıcıları, üç yılın sonunda Apple’dan her biri yaklaşık 65 dolar alacak. Apple aleyhine ilerleyen ve sonlanan dava süreci, şirketin 2017 yılında iOS’un eski iPhone modellerini yavaşlattığını kabul etmesiyle başlamıştı. Apple söz konusu yavaşlatma durumu için özür dilemiş, sonrasında da yazılım güncellemesi ve iPhone sahiplerine yeni piller sağlamıştı.

Bununla birlikte Apple, eylemlerinin yasadışı olduğu suçlamalarını da kabul etmiyordu. Şirket söz konusu yavaşlatmanın iPhone’un bazı görevlerde otomatik olarak kapanmasını önlemek amacıyla yapılan zorunlu bir eylem olduğu iddia etmişti. Uzlaşma anlaşması, 2020 yılı Ekim’den önce tazminat başvurusunda bulunan iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus ve birinci nesil iPhone SE sahipleri için geçerli.