Apple’ın Donanım Teknolojileri kıdemli başkan yardımcısı Johny Srouji, Apple çalışanlarıyla birlikte yaptığı bir toplantı esnasında gelecekteki Apple cihazları için şirketin kendi hücresel modemlerini üretmeye başladıklarını söyledi.

Apple, ilk 5G destekli akıllı telefonu iPhone 12 ailesini Ekim ayında tanıttı. Bu iPhone’lar için 5G modem Qualcomm tarafından sağlandı ancak gelecek nesil iPhone’larda ve iPad’lerde durum farklı olabilir.

Bloomberg’e göre Apple Donanım Teknolojileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Johny Srouji, çalışanlarla yaptığı bir toplantı esnasında Apple’ın gelecekteki cihazları için kendi hücresel modem hattı üzerinde çalışmaya başladığını bildirdi. Bu durum aynı zamanda Apple’ın üçüncü taraf satıcılara bağımlılığını azaltmayı amaçladığı mesajını veriyor.

Johny Srouji toplantıda: “Bu yıl, başka bir önemli stratejik geçiş sağlayacak ilk dahili hücresel modemimizi geliştirmeye başladık. Bunlar gibi uzun vadeli stratejik yatırımlar, ürünlerimizi etkinleştirmenin ve geleceğimiz için zengin bir yenilikçi teknolojiler hattına sahip olduğumuzdan emin olmanın kritik bir parçasıdır .” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamadan sonra, Qualcomm’un hisselerinde düşüş olduğu görüldü. Bloomberg’e göre Qualcomm, gelirinin yaklaşık % 11’ini Apple’dan kazanırken Intel’de bu oran yaklaşık %7.

Bloomberg ayrıca, Apple’ın bir süredir Qualcomm’dan mühendisler işe aldığını ve San Diego, Cupertino ve Avrupa’da hücresel modem geliştirmeye odaklanmış ekipleri olduğunu da belirtti.

Apple’ın kendi hücresel modemlerinin ne zaman kullanmaya başlanacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.