Epic Games, oyuncuların Fortnite Mobile’daki satın alımlarında Apple’a komisyon ödememek için Fortnite Mobile’a web sitesi üzerinden ürün alma seçeneği eklemişti. Bunun üzerine ise Apple, bu seçeneğin App Store kurallarını ihlal ettiğini belirterek Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı.

Daha sonra Epic Games, Apple’ı tekelcilikle suçladı ve aslında Apple’a ait olan bir reklam filmini Fortnite’a uyarlayarak şirketi dava edeceğini belirtmişti. Bunun üzerine ise Apple, Epic Games’in App Store geliştirici hesabını devre dışı bırakacağını açıklamıştı.

 Technopat

Tüm bu olanların ardından  Epic Games’in kuralları açıkça ihlal ettiğini ifade eden Apple, ay sonunda görüşülecek davada Epic’ten tazminat talep edecek. Söz konusu mahkeme dosyasında Apple, “Epic’in sözleşmede yer alan taahhütleri ve diğer olumsuz davranışları açık bir şekilde ihlal etmesi, Apple’a ciddi şekilde zarar verdi.” ifadelerini kullandı.

Apple’ın başlattığı duruşma, 28 Eylül’de gerçekleşecek. Buna durumda Epic Games’in, Apple’ın mahkemeye sunduğu dosyaya 18 Eylül tarihine kadar yanıt vermesi gerekiyor. Apple, şu ana kadar mahkemeye sunduğu dosya dışında konuyla ilgili yorum yapmadı. Aynı şekilde Epic Games de henüz bir yanıt vermiş değil.