Apple, geniş bir teknoloji hisse senedi satışı arasında dünyanın en değerli şirketi olma konumunu kaybetti. Ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, yüksek petrol fiyatlarıyla ABD merkezli teknoloji devi Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

Suudi Arabistanlı petrol ve gaz üreticisi Aramco, neredeyse iki yıldır ilk kez iPhone üreticisinden en üst sırayı geri aldı. Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, yüksek petrol fiyatlarıyla ABD merkezli teknoloji devi Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu. Bitcoin de diğer büyük kripto para birimleri ve dijital varlıklar da keskin bir şekilde düşmeye devam ediyor.

Apple hisseleri Çarşamba günü New York’ta %5’ten fazla düştü ve işlem gününü 2.37 trilyon $ (1.94 trilyon £) değerinde borsa değerlemesiyle sonlandırdı. Bu durum dünyanın en değerli şirketi konumunu 2.42 trilyon dolar değerindeki petrol ve gaz üreticisi Aramco’ya kaptırdığı anlamına geliyor.

Aramco İlk Kez Zirvede

Suudi Arabistan’nın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi olan Aramco, 2020’den bu yana ilk kez birinciliği elinde tutuyor. Enerji üreticilerinin hisseleri bu yıl ham petrol ve doğal gazın maliyeti arttıkça yükseldi.

Bu arada Apple’ın hisseleri, teknoloji hisselerindeki satışların ardından yılın başından bu yana neredeyse %20 düştü.

New York’ta kurulmuş olan özel borsa Nasdaq ise, resmi verilerin ABD enflasyonunun 40 yılın en yüksek seviyesinde kaldığını göstermesinin ardından Çarşamba günü New York’ta %3.2 düşüşle kapandı.

Artan fiyatlar, Covid-19 pandemisinden ortaya çıkarken küresel ekonominin iyileşmesine yönelik en büyük tehdit oldu.