Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz haftalarda çocuklara yönelik cinsel tacizle mücadele amacıyla İPhone’ları tarayacağını duyurmuştu. Şirket şimdi de çok tartışılan bu kararı şimdilik ertelediğini bildirdi.

Teknoloji devlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz haftalarda çocuk tacizcilerini belirlemek amacıyla İPhone cihazlardaki fotoğrafları tarayacağını bildirmiş ve dünya genelinde tartışmalara sebep olmuştu. Şirketin bu uygulaması birçok insan tarafından eleştirilmişti. Bu duruma gerekçe olarak da teknolojinin kötü amaçlar için kullanılacağı, hükümetlerin insanları izleyeceği ve kullanıcı gizliliğinin ihlal edileceği belirtilmişti.

Alınan Geri Bildirimlere Dayanarak Karar Ertelendi

Şirket, dün yaptığı açıklamayla bu uygulamanın ertelendiğini ifade etti. Yapılan açıklamalarda şu cümleler kullanıldı: “Daha önce çocuklara yönelik cinsel istismar ile mücadeleye yardımcı olmak için yeni planlarımızı duyurmuştuk. Ancak, müşterilerden, savunma gruplarından ve araştırmacılardan aldığımız geri bildirimlere dayanarak kritik bir öneme sahip olan bu uygulamamızı iyileştirmeler yapmak için başka bir zamana erteledik.”,

Apple, uygulamanın ne zamana ertelediğine yönelik net bir tarih belirtmemiş olsa da bu sürenin birkaç ayı bulabileceği belirtiliyor.