Apple, risk grubundaki kullanıcıları casus yazılım siber saldırılarından korumak için yeni bir güvenlik özelliği duyurdu. Kilitleme modu isimli özellik bir sonraki işletim sistemine eklenecek.

Kilitleme Modu, bir sonraki işletim sistemiyle birlikte sonbaharda dev şirketin tüm iPhone’larında, iPad’lerinde ve Mac’lerinde yer alacak. Kilitleme modu, bazı işlevleri engelliyor. Bilinmeyen kullanıcıların aramasını engellemek gibi.

Söz konusu yeni özelliğin işletim sistemine eklenmesine aktivistlerin, politikacıların ve gazetecilerin sahip olduğu Apple cihazlarına casus yazılım bulaşması ile karar verildi.

Apple şu anda İsrailli güçlü Pegasus casus yazılım firması NSO Group’u 150 farklı ülkedeki kurbanları hedef almakla suçlayarak dava ediyor. NSO Group isimli firmanın yazılımı hem iPhone’lara hem de Android cihazlara bulaşabilir ve operatörlerin mesajları, fotoğrafları ve e-postaları alması, aramaları kaydetmesi ve mikrofonları ve kameraları gizlice etkinleştirmesi gibi riskli durumların gerçekleşmesine neden olabilir.

NSO Group, araçlarının teröristleri ve suçluları hedef almak amacıyla yapıldığını söylüyor ve Pegasus’u sadece iyi insan hakları siciline sahip ülkelere askeri kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatlarına sağladığını iddia ediyor.

Apple Kilitleme Modu Nedir? Neleri İçerir?

Kilitleme modu, bazı işlevleri engelleyerek kullanıcı güvenliğini sağlamayı amaçlayan bir özelliktir. Bilinmeyen kullanıcıların aramasını engellemek gibi güvenlik önlemlerini içerir.

  • Mesajlar: Apple kilitleme modu ile resimler dışındaki çoğu mesaj eki türü engellenir. Bağlantı ön izlemeleri gibi bazı özellikler devre dışı bırakılır.
  • Web’de gezinme: Tam zamanında JavaScript derlemesi gibi belirli karmaşık web teknolojileri, kullanıcı güvenilir bir siteyi hariç tutmadıkça devre dışı bırakılır.
  • Aramalar: Apple kısıtlama modu ile kullanıcı daha önce başlatıcıya bir arama veya istek göndermediyse, FaceTime aramaları dahil gelen davetler engellenir.
  • Kablolu Bağlantılar: iPhone kilitlendiğinde bir bilgisayar veya aksesuarla olan kablolu bağlantılar engellenir.

Kilitleme Modu, piyasaya sürüldüğünde, cihaz ayarlarında tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir olacak, ancak Apple, yalnızca birisinin “paralı casus yazılım saldırıları” olarak adlandırdığı bir risk olduğunda etkinleştirilmesi gerektiğini öneriyor. Örneğin, baskıcı bir rejimdeki bir gazeteci veya muhalefet lideri.