Teknoloji devlerinden biri olan Apple, bir avukatını ‘hissedarları dolandırdığı’ sebebiyle dava etti.

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de yürürlüğe giren yasa ile alternatif ödeme yöntemlerine izin vermek zorunda kalan Apple bu durumdan memnun değildi. Buna ek olarak Avrupa Birliği’nin ve ABD’nin Lightning girişini yasaklamasından sonra teknoloji devi şimdi de eski hukuk departmanı müdürüyle hukuki sürece girdi.

Apple’ın eski hukuk müdürü olan ve kamuya açıklanmayan ticareti önlemek amacıyla çalışan avukat Gene Levoff’un Apple’ı zarara uğrattığı ortaya çıktı. 2011-2016 yılları arasında gerçekleştiği ifade edilen ve 5 yıl süren bu dolandırma sürecinde Levoff, hukuk müdürü olarak çalıştığı Apple’ın hisselerini kamuya açık olmayan bilgilerle alıp sattığını ve bu şekilde şirket hissedarlarını dolandırdığını kabul etti.

Şirketin Kritik Bilgilerine Erişebiliyordu

Eski hukuk müdürü Levoff, Apple şirketi içerisinde yüksek bir pozisyonda görev sahibi olması nedeniyle şirketin üç aylık, yıllık kazanç bilgilerine ve diğer bazı ticari bilgilerine erişim sağlayabiliyordu. Bu bilgiler sayesinde Levoff, 227 bin dolar kazanç elde etti

ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada Levoff’un şirket hisselerine yön vermek adına Apple içerisinden aldığı bilgileri suistimal ederek kullandığını, Apple’ın üç aylık ve yıllık kazanç bilgileri belli olduğunda şirketten hisse aldığını, piyasa tepki verdiğinde kar etmek için elindeki hisseleri sattığını açıkladı.

Levoff, bu suçlar nedeniyle 10 Kasım tarihinde 20 yıl hapis cezasına ve 5 milyon dolar para cezası ödemeye mahkum olacak.