App Store’da büyük miktarda zararlı yazılım bulunması sonucunda Apple, daha sıkı önlemler almayı planlıyor. Şirket kullanıcılar tarafından yapılan bildirimleri daha kolay hale getirdi.

www.apple.com

Bu yılın başlarında Washington Post tarafından App Store içerisinde zararlı flört uygulamaları ve sahte QR okuyucular gibi kullanıcıları VPN ile satın almaya yönlendiren zararlı uygulamaların yer aldığını açıklamıştı.

Apple ile Epic Games arasında yaşanan dava sürecinde App Store incelendi yeni raporlar paylaşıldı. Bu raporlar mağazanın büyük miktarda zararlı yazılıma sahip olduğu sonucunu verdi. Uygulamaların kullanıcıları 48 milyon dolardan daha fazla dolandırdığı tahmin ediliyor. Tüm bunlar kapsamında Apple, daha sert önlemler almayı amaçlıyor.

Kullanıcı Bildirimleri Hız Kazanacak

Kötü amaçlı yazılımları daha kolay belirlemek isteyen şirket, kullanıcıların dolandırıcılık içeren uygulamaları hızlı bir şekilde bildirebilmesini sağlayacak.

iOS 15 ile gelen yeni App Store güncellemesi, ”Sorun Bildir” özelliğinin sahip olduğu ”Geri ödeme iste”, ”Kalite sorunu bildir”, ”Şüpheli etkinliği bildir” seçeneklerini daha da geliştiriyor ve giriş yapma veya uygulama içi satın alma şartı olmadan kullanıcıların bildirim yapabilmeleri sağlıyor.