AirTag’ler için yeni bir güncelleme yayınlandı. Güncellemenin amacı, AirTag’lerin insanları takip amacıyla kullanılmasının önüne geçmek.

Apple, nisan ayında her türden eşyanın yerini takip etmeye olanak sunacak yeni cihazı AirTag‘i tanıtmıştı.

AirTag, insanları takip etmek için kullanılabilir olması sebebiyle eleştirildi. Oldukça minik boyutlu olan cihaz ve kolayca birinin cebine ya da çantasına atılmaya müsait cihaz, insanlara fark ettirmeden onları takip edebilmek gibi bir duruma neden olma ihtimalini de beraberinde getiriyor.

Apple ise AirTag’i tüm bu şüphelerden arındırmak ve herkes adına güvenli bir duruma getirmek için çabalıyor ve bahsi geçen sorunu çözmek için yeni bir güncelleme yayınladı bile.

AirTag, Bağlı Olduğu iPhone’dan Uzaklaşınca Uyarı Verecek

AirTag’ler başlangıçta bağlı oldukları iPhone’lardan üç gün boyunca uzak kalmaları durumda sinyal verecek şekilde tasarlanmıştı. Gelen yeni güncelleme ile bir AirTag, kullanıcısının telefonundan 8 – 24 saat arayla uzak kalırsa ‘bip’ sesi ile kullanıcıyı uyaracak. Ancak yeni özelliği deneyimleyenlerden gelen ilk yorumlara göre kullanıcılar uyarı sesini düşük ve kısa süreli buluyor.

Apple AirTag’leri güvenli kılmak için geliştirmeler yapmaya devam edeceğini ifade ediyor. Şirket ayrıca Android kullanıcıları için de bir uygulama geliştirdiklerini belirtti. Buna göre bir kullanıcıyla birlikte hareket eden sahibinden ayrılmış bir AirTag veya Find My ağ özellikli aksesuarı tespit etmeyi sağlayacak bir Android uygulaması tanıtılacak. Söz konusu uygulamanın önümüzdeki aylarda gelmesi bekleniyor.