Şirketin hisse fiyatı, kurucu ortak ve eski CEO Steve Jobs’un 2007’de ilk iPhone’u piyasaya sürmesinden bu yana yaklaşık %5,800 arttı. Apple için koronavirüs kilitlenmeleri büyük kazançlar sağladı.

Wedbush’tan bir analist olan Dan Ives, “Şirket şüphecilerin yanıldığını kanıtlamaya devam ederken, 3 trilyon dolara ulaşması Apple için başka bir tarihi an” açıklamalarında bulundu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, karantina sırasında insanlar akıllı telefonlara, tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara daha fazla bağımlı hale geldikçe talebin arttığını gördüklerinden, Apple’ın borsa değerinin 2 trilyon dolardan 3 trilyon dolara yükselmesi 16 aydan biraz fazla sürdü.

Apple’dan Piyasa Değeri Rekoru

Şirket, Ağustos 2018’de 1 trilyon değerlik borsa değerine ulaşan ilk şirket oldu.

iPhone, genellikle şirketin satışlarının yaklaşık yarısını oluştururken, bildiğimiz üzere iPad tabletleri ve Mac bilgisayarlarıyla da tanıynıor. Apple mağazası aracılığıyla satılan yazılımlar, iCloud aracılığıyla depolama alanı ve müzik, televizyon ve fitness abonelik platformları gibi hizmetler, günden güne daha önem kazanan hizmetler oluyor.

Bay Ives, “Apple’ın yeniden değerleme derecelendirmesinin temel taşı, 1,5 trilyon dolar değerinde olduğuna inandığımız Hizmetler işi olmaya devam ediyor” dedi. Ağustos ayında, Apple’ın CEO’su Tim Cook, işte on yılı geride bıraktığı için firmada beş milyondan fazla hisse aldı.