İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Kurumu, Apple’ın uygulama geliştiricilerine yönelik şartlarının rekabete aykırı olup olmadığı konusunda bir araştırma başlattı.

Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games’in şikayeti dahil olmak üzere konuyla ilgili bir dizi şikayet yer alıyordu.

Bazı geliştiriciler, uygulamaları App Store aracılığıyla iPhone’lara ve iPad’lere dağıtmak zorunda kalmalarından doğan komisyondan memnun değiller. Apple ise şartlarının “adil ve eşit” olduğunu düşünüyor.

Araştırma, Apple’ın cihazlarındaki uygulamaların dağıtımında baskın bir konuma sahip olup olmadığını ve geliştiriciler için şartların adil olup olmadığını inceleyecek.

CMA CEO’su Andrea Coscelli şunları söyledi: “Milyonlarca kişi her gün hava durumunu kontrol etmek, oyun oynamak veya paket servis sipariş etmek için uygulamaları kullanıyoruz. Bu nedenle Apple’ın pazar konumunu adil olmayan veya rekabeti kısıtlayabilecek şartlar belirlemek için kullandığına dair şikayetler ve seçim – potansiyel olarak müşterilerin uygulamaları satın alırken ve kullanırken kaybetmesine neden olur – dikkatli incelemeyi gerektirir. “

Apple’ın bu sözlere yanıtı ise şu şekilde oldu: “Herhangi bir harika fikrin gelişebileceği, gelişen ve rekabetçi pazarlara inanıyoruz. App Store, kısmen uyguladığımız sıkı standartlar nedeniyle uygulama geliştiricileri için bir başarı motoru oldu – adil ve eşit bir şekilde uygulandı tüm geliştiricilere – müşterileri kötü amaçlı yazılımlardan korumak ve rızaları olmadan yaygın veri toplamayı önlemek için.

“Gizlilik, güvenlik ve içerikle ilgili yönergelerimizin App Store’u hem tüketiciler hem de geliştiriciler için nasıl güvenilir bir pazar haline getirdiğini açıklamak için Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Bildiğimiz üzere Ağustos ayında Epic, Fortnite oyuncularının sanal para birimini doğrudan daha düşük bir fiyata satın almasına izin vermek amacıyla Apple ve Google mağazalarında oyunu yasaklamıştı.

Söz konusu araştırmanın sonucu ne olacak? Davada kazanan taraf Apple mı yoksa bu duruma tepki gösteren şirketler mi olacak? Bu soruların yanıtını ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.