Google, Android telefonlarda QR kod okutmayı çok daha kolay hale getirecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Uzak mesafedeki karekodları okutmak kolaylaşacak.

Bir çok akıllı telefon uzaktaki karekodları algılayamıyor ve okutmak için yakınında olmak gerekiyor. Google, söz konusu sorunu ortadan kaldıracak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Test aşamasındaki bu özellik sayesinde android telefonlar, uzaktaki QR kodları daha rahat şekilde okuyabilecek.

Otomatik Yakınlaştırma Özelliği!

Google, Android telefonların QR kodu otomatik algılayıp yakınlaştırarak okuyabileceği yeni bir QR kod tarayıcı test ediyor. Özellik şu an için cihazlarda kullanılamıyor ancak Google’ın geliştiriciler için kullanıma sunduğu en son API’lerde yer alıyor. API, QR kodları algılamak için cihazdaki makine öğreniminden faydalanıyor ve sadece barkod çıkararak gizliliği koruyorvg.

Söz konusu yeni otomatik yakınlaştırma özelliğini yalnızca Android 13 ve daha yeni sürüme sahip telefonlarda kullanmak mümkün olacak. Yeni özelliğin Google’ın kendi telefonları dışındaki modellere ne zaman geleceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.