Android Accessibility Suite adlı beta sürecindeki uygulama kullanıcıların belirli yüz ifadeleri atayarak istedikleri fonksiyonları kontrol edebilmelerini sağlayacak.

Günümüzde akıllı telefonları dünya üzerinde yaklaşık 4 milyar insan tarafından kullanılıyor ve çoğu kullanıcı tarafından kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Bununla birlikte temel kullanım özelliklerini bilmeyen kullanıcılar için de bir hayli zor olabiliyor.

Telefon üreticileri akıllı telefonları kullanırken kullanım zorluğu yaşayan kullanıcılar için farklı çözümler sunuyor. Tam da bu noktada Android işletim sistemi için yakın zamanda kamera odaklı ve kullanımı kolaylaştırmayı sağlayan bir özellik sunulacak.

Android Accessibility Suite Nedir?

Android Accessibility Suite, telefon kullanımında sıkıntı yaşayanlar için ön kamerayı kullanarak yüz ifadelerinden çeşitli fonksiyonların yerine getirilmesini amaçlayan bir uygulamadır. Uygulamada Camera Switches adı verilen kısa yollar yer alıyor. Kullanıcılar bu kısa yollar ile yüz ifadeleri atayarak fonksiyonları çalıştırabiliyor. Örneğin gülümseme, aşağı yukarı bakma, ağzı açma gibi belirli yüz ifadelerine destek sunuluyor. 

Şu anda Android Accessibility Suite’in beta sürecine devam ediliyor ve Android 12 ile birlikte gelmesi bekleniyor. Bununla birlikte Android 11 sürümü ile de uygulamanın uyumlu olduğu belirtiliyor.