Telefon işletim sistemi Android olan kullanıcılar, bu uyarı sizler için, son yapılan güncellemeler, Android cihazlarınızı savunmasız bırakabileceğinden, telefonlarınızın gizlilik ayarlarını kontrol etmeli ve güncellemeler konusunda dikkatli olmalısınız.

Google, Android 12 işletim sistemini Ekim ayı içinde piyasaya sürmüştü, yeni gizlilik ve güvenlik eklemeleri yapılmıştı. Yeni Android güncellemeleri, uzun süredir kullanılmayan uygulamaları hazırda bekletme özelliğine sahip ve konum verilerini daha az hassas hale getiriyor.

Google Android 12 Görseli

Bu yüzden teknoloji uzmanları; kişisel verilere dayalı hedefli reklamcılıkla tanınan Google konusunda kullanıcıları uyarıyor ve telefonu güncellerken gizlilik ayarlarını kontrol edilmesine gerektiğine dikkat çekiyor. Android 12’deki gizlilik bilgilerinin çoğu, kullanıcıların cihazlarındaki uygulamalara verdikleri izinlere dayanıyor.

Gizlilik Ayarlarına Dikkat

Uygulamalar yüklendikten sonra genellikle kameraya, fotoğraflara, kişilere, konuma, mikrofona vb. bir çok özelliğe erişim isteniyor. Ancak tüm uygulamalar bunu yapmıyor. Bir AR (Artırılmış Gerçeklik) uygulamasının kullanılabilir olması için kameraya erişmesi gerekebilir, ancak bir takvim vb. uygulamaların hiçbir şey için izne ihtiyacı yok.

Ancak izin şeffaflığını artırmak için Android 12’ye yeni bir gizlilik panosu eklendi. Bunu kullanarak, kullanıcılar cihazda hangi uygulamaların ne yaptığını neye eriştiğini görebilir.

Kontrol panelinden Ayarlar, Gizlilik ve ardından Gizlilik Kontrol Paneli’ni açarak erişilebilir. Bu noktada kullanıcıların mikrofon ve kamera erişimlerini kontrol etmeleri de önemli.

Reklam Amaçlı Kullanıcı Davranışları Takip Ediliyor

Tüm mobil cihaz kullanıcıların beğendiklerine göre bir profil oluşturmasına olanak tanıyan reklam kimliği de silinebilir. Ayarlar, Gizlilik ve ardından Reklamlar bölümüne giderek Reklam kimliğini sil de seçilebilir. Ayarlamanın yapılması halinde kullanıcılar telefonlarından reklam görmeye devam etseler dahi bu reklamlar kullanıcı davranışlarına dayalı olmayacaktır.

Ayrıca, yine Gizlilik menüsünde konum geçmişi kapatılarak da Google’ın toplayabileceği bilgi miktarı sınırlanabilir. Tüm bunlara rağmen cihazınızı korumanın en iyi yolu, tüm hesaplarda benzersiz oturum açmalar oluşturmak için bir parola yöneticisine sahip olmak ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaktır.