Google, Android 13 işletim sisteminin genel beta sürümüne “Pil Sağlığı” menüsü ekledi. Bu bölüm cihazın pil durumu hakkında ayrıntılı bilgi verecek.

Apple kullanıcılarına iOS işletim sisteminde pil sağlığının izlenmesini sağlayan bir özellik sunuyor. Bu sayede iPhone kullanıcıları bataryalarının yıpranma durumunu görüntüleyebiliyor. Dev şirket Google, benzer bir özelliği Android işletim sistemine entegre etmeye çalışıyor.

Android 13 QPR1 genel beta sürümünde “Pil Sağlığı” adlı bir bölüm ile karşılaşıldı. Eklenen yeni kısımda pilin yıpranma durumu hakkında genel bir değerlendirmeyle birlikte neler yapabileceğiyle ilgili öneriler ve gerçek batarya kapasitesiyle ilgili bilgilendirmeler bulunuyor.

Pil Değişikliği Gerekli Mi?

Android 13 pile ilişkin herhangi bir sorunda uyarı verecek. Bu sayede kullanıcılar pilin durumunu kontrol ederek değiştirilmesi gerekip gerekmediğine karar verebilecek. Ancak söz konusu özellikle ilgili bazı belirsizlikler mevcut. Pil Sağlığı menüsü Google Pixel markalı bir akıllı telefonda görüldü. Bu nedenle pil sağlığı menüsünün tüm Android cihazlarda mı yoksa yalnızca Google Pixel modellerinde mi yer alacağı henüz net değil.