Haziran ayında beta versiyonu yayınlanan Android 11’in sürümü nihayet kullanıma hazır. Yeni işletim sistemi bugün itibarıyla akıllı telefonlarda kullanıma sunulacak. Güncellemeyi ilk olarak Xiaomi, Google Pixel, Oppo, OnePlus ve Realme markalarına akıllı telefonlar alacak.

androıdcentral

Android 11’in Özellikleri

Mobil işletim sisteminin yeni sürümü  kabarcık şeklinde görünen bildirimler, bildirimleri özelleştirme, ekran kaydı alma, yeni medya kontrolleri ve akıllı ev aletlerini doğrudan güç menüsünden kontrol etme,gelişmiş karanlık mod, klavye tuşlarına tanımlı yeni özellikler, kablosuz şarjların hizalama sorununa yönelik çözüm,uçak modunda yaşanan bluetooth sorununa çözüm, gibi önemli özellikler barındırıyor. Bunun yanında kullanıcılar, geçmişte gördükleri bildirimlerle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilecekler.

Android 11, menü üzerinden yanlışlıkla kapattığınız bir mobil uygulamayı geri al butonu ile hiç kapatmamış gibi kullanabilmenizi de sağlıyor. Son kullanılanlar menüsüne ekran görüntüsü butonu gibi yeni kısayollar da eklenecek. Kullanıcıların yanlışlıkla yaptıkları işlemlerin önüne geçmek amacıyla Android butonlarında kullanıcılara değişiklikler sunulacak.

Cihaz ile modemi birleştirebilecek bir ethernet bağlantı kablosuna sahip olunması durumunda Android 11 ile kablolu internet bağlantısı kullanılabilecek.

Belkide pek çok kullanıcıyı en çok sevindirecek özellik olan geri dönüşüm kutusu özelliği de eklendi. Artık mobil cihazlardan silinen bir dosya tamamen cihazdan silinmeyecek, önce geri dönüşüm kutusuna gönderilecek. 

Android 11 ayrıca kamera, mikrofon veya konum verilerine erişim sağlamak isteyen uygulamalara “tek seferlik” erişim sağlama şeklinde yeni gizlilik ve güvenlik gibi özelliklerin kullanımını sağlıyor. Kapsamlı depolama ile kullanıcılar, mobil uygulamaların cihazın depolama alanında bulunan hangi dosyalara erişebileceğini seçebilecekler ve güvenli olduklarını düşündükleri şekilde özel erişim izinleri verebilecekler.