Yonga segmentindeki hakimiyetini bitirmek isteyen AMD, 30 milyar dolar bir harcamayı gözden çıkardı ve Xilinx, icatları gerçeğe dönüştüren platform Xilinx’i satın almak amacıyla görüşmelere başladı.

Nvidia kısa bir süre önce sonradan programlanabilir yonga teknolojilerinde ilerleyebilmek için Mellanox firmasını satın almıştı. Rakibi AMD de benzer bir hamle yaparak ve Xilinx firması ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Hedef Xilinx

AMD bu zamana kadar kötü durumda olan teknolojilerini iyileştirmekle uğraştı ve bu konuda da başarılı oldu. Hisselerini 2 dolardan 87 dolara kadar çıkaran AMD, artık eksik olduğu alanlarda çalışmaya başladı.

5G yongaları için MediaTek ile birleşen AMD, şimdi de sonradan programlanabilir yonga teknolojileri alanında çalışıyor. Hedef sektörün devlerinden olan Xilinx. Xilinx firması tüm boyutlarda sonradan programlanabilir FPGA yongaları üretiyor. AMD’nin bu yongalar için 30 milyar doları gözden çıkardığı belirtiliyor.

techpowerup.com

Aslında AMD ve Nvidia’nın hamleleri Intel Stratix markasına karşı. Sunucu anlamında ciddi bir paya sahip Intel Stratix sonradan programlanabilir performans yongaları yüksek gelirler sağlıyor. Durum böyle olunca da rakip firmalar harekete geçiyor ve rekabet kızışacak gibi görünüyor.

Eğer satın alma tam anlamıyla gerçekleşirse AMD iyi bir bir donanımsal yapıya sahip olacak. İşlemci, grafik birimi, ARM mimarisi, GPU, yarı özel yongalar ve daha bir çok donanımsal malzemenin yanına şimdi FPGA da eklenecek.