Amazon, Fakespot uygulamasıdoğru olmayan bilgiler yaydığı ve güvenlik açıklarına sebebiyet verdiği gerekçeleriyle Apple’a şikayet etti. App Store’dan kaldırıldı.

Haziran ayının başlarında kullanılmaya başlanan ve Amazon’daki sahte ürün incelemelerini tespit ederek ürünlere puanlar veren, buna göre alışveriş yapan kişilere yüksek müşteri memnuniyeti sunan ürün tavsiyeleri sağlayan  Fakespot uygulamasının yeniden tasarlanmış bir sürümü, Amazon tarafından Apple’a yapılan bir şikayetle App Store’dan kaldırıldı.

Amazon’dan: “Amazon, müşterileri memnun eden bir alışveriş deneyimi ve markaları ve satıcıları işlerini kurup büyütmeleri için güçlendiren bir satış deneyimi oluşturmak için çok çalışıyor. Söz konusu uygulama, müşterilere satıcılarımız ve ürünleri hakkında yanıltıcı bilgiler veriyor ve bu yüzden satıcılarımızın işlerine zarar veriyor. Ayrca uygulama, potansiyel güvenlik riskleri oluşturuyor. Apple’ın bu uygulamayı App Store yönergelerine göre incelemesini takdir ediyoruz.” açıklaması geldi.

Fakespot’un Kurucusu Sitem Etti

Fakespot’un kurucusu Khalifah ayrıca The Verge‘ye gönderdiği bir e-posta ile: “Bu uygulamaya aylarca kaynak, zaman ve para harcadık. Apple bize bu durumu çözmemiz için vakit vermedi.” ifadelerini kullandı.

Uygulama, App Store’dan kaldırılana kadar yaklaşık 150.000 indirmeye ulaşmıştı.