Amazon’un bugün yaptığı açıklamaya göre Amazon’un Türkiye’de bir lojistik üssü kuruyor. Türkiye lojistik şubesi2022 Sonbaharında İstanbul’da hizmet vermeye başlayacak.

Amazon üyelikleri ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Dev şirket gün içerisinde Türkiye kullanıcılarını sevindirecek güzel haberi açıkladı. Amazon bugün sabah saatlerinde paylaştığı açıklamada Türkiye’deki yatırım planlarını kamuoyuna duyurdu. Açıklamaya göre Amazon Türkiye’deki ilk lojistik üssünü açmak için hazırlanıyor. Söz konusu lojistik üssü Sonbahar 2022’de açılacak. Bu lojistik üs ile teknoloji devi Amazon bini aşkın kişiye istihdam yaratmayı düşünüyor. Amazon Türkiye lojistik üssü için 100 milyon doların üzerinde bir yatırım planlanıyor. Bu durum özellikle son dönemlerde artış gösteren müşteri talebinin karşılanmasına yardımcı olacak. 


Amazon, Tuzla’da kurulacak yeni Amazon Lojistik Üssü için mühendislik, muhasebe, insan kaynakları, operasyon ve bilgi işlem (IT) gibi merkez fonksiyonları için işe alım süreçlerini başlatırken, müşteri hizmetleri ve lojistik ekipleri için alımlar ise önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek. Dev Amerikan teknoloji şirket, Türkiye şubesi için halihazırda dağıtım hizmetlerini sağlayan iş ortakları ile çalışmalarını sürdürecek.

“E-Ticaret Sektörümüz İçin Oldukça Önemli Bir Yatırım”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, güçlü, dayanıklı ve hızlı büyüyen ekonomisiyle Türkiye’nin, eşsiz stratejik konumu, üretim kabiliyetleri, geniş yetenek havuzu, lojistik altyapısı ve liberal yatırım ortamı gibi avantajları sayesinde uluslararası yatırımcıların odağında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Sahip olduğumuz bu değer önerisi ile AR-GE, tasarım, üretim, lojistik, eğitim ve yönetim gibi birçok alanda uluslararası yatırımcıların faaliyetleri için bölgesel bir merkez olma özelliği taşıyoruz. Amazon’un Türkiye’deki ilk lojistik üssü olacak, sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşümü önceliklendiren ve istihdam oluşturan yatırım kararı da bu söylemlerimizin somut bir örneği oldu. Bu yatırım, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde sürekli gelişen lojistik altyapımızın son yıllarda büyük ivme kat eden e-ticaret sektörümüzün iç pazarda ve ihracat pazarlarında daha da güçlenmesi için oldukça önemli. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak sürecin en başından beri takip ettiğimiz ve Amazon ekibi ile hem sahada hem de bürokratik süreçlerde yakından çalışarak destek olduğumuz bu yatırım kararını bugün kamuoyu ile paylaşmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Ülkemize güvenip yatırım yapan Amazon ekibine şükranlarımızı sunuyoruz.”

“Türkiye’ye Güveniyoruz”

Amazon Avrupa Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Stefano Perego ise “Türkiye’deki ilk lojistik üssümüzün açılışını İstanbul’da yapmanın mutluluğunu yaşarken, bu vesileyle Türkiye’ye olan güvenimizin de altını çizmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Perego, tatmin edici ücret ve yan haklar ile modern ve güvenli bir çalışma ortamı sunarak ilk senede yaratacakları 1000’i aşkın yeni iş fırsatı için son derece heyecanlı olduklarını aktararak, “İşe alım süreçlerinde değişen tecrübe ve eğitim geçmişlerine sahip adaylar için çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışı ile kariyer fırsatları sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.