Amazon, önemli bir satın alım gerçekleştirecek. Roomba robotlu elektrikli süpürgeler, paspaslar ve diğer ev robotları üreten şirket olan iRobot için 1,7 milyar dolarlık bir teklif verdi. Anlaşma, Colin Angle’ı iRobot’un CEO’su olarak tutacak, fakat satın alımın gerçekleşmesi düzenleyicilerin ve iRobot hissedarlarının onayına bağlı.

iRobot Nedir?

iRobot robot süpürge ve paspasları, tüm dünyada 40 milyondan fazla kullanıcının hayatını değiştirmiş olan bir şirkettir. Temizliği kolaylaştıran elektronik çözümleri ile bilinmektedir.

iRobot’un Hikayesi

iRobot’un ilgi çekici bir başlangıç ​​hikayesi var. Tıpkı bir peri masalı gibi. Her şey MIT’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) başladı, burada iki erkek ve bir kadın araştırma bilgilerini robot bilim ile uygulamaya koymaya ve akademiden çıkarak gerçek dünyaya taşımaya karar verdiler. Ve işte böyle oldu, üç robot öncüsü ilk gerçek, vizyon sahibi projeleri üzerinde çalışmaya başladı. Üçlü mühendis ekibi ilk olarak bir uzay araştırma robotu icat etmeye başladı.

Şu anda Anker’in Eufy markası Neato, Shark ve hatta Dyson dahil olmak üzere birçok iRobot rakibi var. Ancak Amazon’un gücüyle iRobot sektöre hakim olabilir. Sadece Prime Day fırsatlarını düşünürsek bile bu durum gerçekleşebilir. Amazon’un kendi robotlarından bazıları genellikle Roombas’a benziyor.