Şirketin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Amazon podcasting Amerikan podcast ağı olan Wondery’yi satın alıyor. Amazon bu sayede Spotify gibi podcast konusunda başarılı şirketlerle rekabet edebilme avantajı sağlayacak.

Anlaşma Detayları Henüz Belli Değil

Amazon, Çarşamba günü podcasting şirketi Wondery’yi satın aldığını ve orijinal ses içeriği kataloğunu genişlettiğini duyurdu.

Anlaşmanın bir parçası olarak Wondery, e-ticaret devinin müzik akışı işi olan Amazon Music’e katılacak. Podcast pazarından payını almak isteye Amazon Music, Eylül ayında platformuna yeni podcast’ler ekledi.

Anlaşmanın şartları henüz açıklanmadı. Amazon ve Wondery satın almayı duyurmuş olsa da anlaşma konusunda henüz yorum yapmadı.

Podcast Sektöründe Rekabet Artıyor

Hizmetlerini orijinal podcast’lerle farklılaştırmak için çalışan dijital müzik platformu devleri, hizmetlerine farklı türlerde pek çok podcast ekledi.

Spotify orijinal podcastler üretme anlamında büyük yatırımlarda bulundu. Kitaplığını genişletmek için Gimlet Media, Anchor, Parcast ve The Ringer isimli dört şirket satın alan dev müzik platformu, podcast severlerin en çok tercih ettiği uygulamalardan biri olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Apple’a baktığımızda orijinal podcast çalışmalarını yavaşça genişlettiğini görmek mümkün. Podcast uygulaması varsayılan olarak iPhone’lara yükleyerek önemli bir adım atmış oldu.

Sesli kitaplara ve podcast’lere ev sahipliği yapan Audible’a sahip olan Amazon, son bir kaç yıldır popüler şovlar ile ücretsiz podcast listelerini güçlendirdi. Bu dev müzik platformları arasındaki rekabet, insanların günden güne podcastler ile daha fazla ilgilenmesiyle birlikte 2021’de kızışacak gibi görünüyor.