Amazon, ilk fiziksel giyim mağazası Amazon Style’ı bu yıl içerisinde açacağını açıkladı. Amazon Shopping uygulaması sayesinde müşteriler, mağazadaki bir ürünün QR kodunu taratıp seçenekleri görebilecek.

E-ticaret devi Amazon‘un açıklamasına göre şirket ilk fiziksel giyim mağazasını açacak. Söz konusu mağaza öncelikle 2022 yılı içerisinde Los Angeles’ta açılacak. Şirket mağasına Amazon Style ismini verecek. Şirketin giyim mağazasında kadın ve erkek giyim, ayakkabı ve aksesuarları yer alacak. En önemlisi müşterilere Amazon Go‘dakine benzer olarak yapay zeka eşlik edecek.

Yapay Zeka Destekli Fiziksel Mağaza

Amazon Style’da genellikle teşhir ürünler bulunacak. Müşterilerin, Amazon Shopping uygulaması sayesinde ürünün QR kodunu taratarak beden ve renk seçeneklerini, müşteri puanlarını ve diğer ayrıntıları görmeleri mümkün olacak.

İstenilen bir ürün sistem üzerinden seçildiğinde mağaza çalışanları ürünü soyunma odasına bırakacak. Kabindeki müşteri denediği ürünün farklı bir rengini ya da bedenini denemek istediğinde ya da farklı bir ürün denemek istediklerinde kabinde yer alan dokunmatik ekranı kullanabilecek.

Tüm bunların yanında yapay zeka sayesinde kullanıcıların denediği ya da tarattığı ürünlere göre müşterilere gerçek zamanlı öneriler sunacak. Müşterilerin Amazon Style’da taradığı ürünler, Amazon Shopping uygulamasına kaydedilecek ve bu sayede müşteriler daha sonra mağazayı ziyaret ettiğinde yeni markalardan çevrimiçi olarak daha fazla ürünü kolayca bulması sağlanacak.

Amazon, blog yazısında: “Müşterilerin harika görünümler bulmasına yardımcı olmaya odaklanan bir alışveriş deneyimi tasarlamayı takıntı haline getirdik ve bu bizi Amazon Style‘ı yaratmaya yöneltti. Keşfe ilham veren ve amazon.com’da alışverişin en iyilerini, mükemmel bir uyum sağlamak için öğelere dokunma ve deneme avantajıyla birleştiren bir alışveriş deneyimi sunmaktan dolayı çok heyecanlıyız.” cümlelerine yer verildi.