Çevrimiçi perakende devi Amazon, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) web sitesinde LGBT bireyler ile ilgili arama sonuçlarını kısıtladı.

E-ticaret, bulut bilişim, dijital akış, ve yapay zekâya odaklanan çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketi Amazon, Körfez ülkesindeki yetkililerin baskısı altında olduğu bildirildikten sonra adım attı.

BAE’de eşcinsel ilişki yasa dışı olduğundan LGBT haklarına desteği ifade etmek de bir suç olarak kabul edilmekte. Dünyanın dört bir yanındaki LGBT’ye yönelik Onur ayı kutlamaları sona ererken söz konusun kısıtlama uygulandı.

Bir Amazon sözcüsü BBC’ye verdiği demeçte, “Bir şirket olarak çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda kararlıyız ve LGBTQ+ kişilerin haklarının korunması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Bu demeçle birlikte;

“Dünyanın dört bir yanındaki Amazon mağazalarıyla, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin yerel yasalarına ve düzenlemelerine de uymalıyız” diye eklediler.

Haberi ilk kez bildiren New York Times, BAEf hükümeti tarafından cezalarla tehdit edildikten sonra aramaları kısıtlama kararı aldı. Washington’daki BAE büyükelçiliği, BBC’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Gökkuşağı Temalı Çocuk Ürünleri Yasaklandı

Kuveyt yetkilileri Washington’daki BAE büyükelçiliğini “eşcinselliği desteklediği” için eleştirdi ve bir daha olmamasını istedi.

Kuveyt’te LGBT kişilerin hakları ciddi şekilde kısıtlanmıştır ve orada erkeklerin eşcinsel olması yasa dışıdır. Bunların yanında devlet televizyonu bu ay Suudi Arabistan’daki yetkililerin eşcinselliği teşvik ettiğini iddia ettikleri gökkuşağı rengindeki oyuncaklara ve çocuk kıyafetlerine el koyduklarını söyledi. Bir Al-Ekhbariya raporu, ticaret bakanlığı yetkililerinin başkent Riyad’daki mağazalardan bir dizi ürünü çıkardığını gösterdi. Saç tokası, pop-it, tişört, şapka ve kalem kutuları diğer çıkarılan ürünler arasında.