2020 için gelir ve kar tahminini düşüren şirket, piyasa değerinin 125 milyar avrodan 100 milyar avroya düştüğünü gördü ve 12 yılın en kötü işlem gününü yaşıyor.

Bulut Bilişime Odaklanılacak

SAP, koronavirüs kilitlenmelerinin iş ilişkileri ve müşteri yönetimi yazılımına olan talebi 2021 yılına kadar etkileyeceğini, Oracle ve Salesforce gibileriyle rekabet ederek bulut bilişimde all-in yapmayı planladığını söyledi.

SAP, müşterilerin SAP’nin şirket içi yazılım paketleri için önemli meblağları peşin olarak öderken, bulut abonelikleri için çok az peşin ödeme yaptıklarını ve ödemelerin büyük bir kısmının aşağı geldiğini söyledi. Sonuç olarak, şirket orta vadeli karlılık hedeflerinden vazgeçiyor. Aynı zamanda şirket koronavirüsten kurtulmanın beklenenden daha uzun süreceği konusunda bir uyarıda da bulundu.

Konuya Daire SAP CEO’sunun Açıklamaları

SAP CEO’su Christian Klein Pazartesi günü CNBC’nin “Squawk Box Europe” a yaptığı açıklamada, SAP CEO’su olarak, bu şirketin uzun vadeli değer yaratmasına odaklanmam gerekiyor,” dedi. Bunun yanında; “Dolayısıyla, müşterilerimizin başarısını ve SAP’nin önemli gelir potansiyelini kısa vadeli marj optimizasyonuna karşı takas edemiyorum.” ifadelerini kullandı.

cloudwars.co

Klein, SAP’nin bulut gelirlerini 2025 yılına kadar neredeyse üçe katlayarak 22 milyar avronun üzerine çıkarmayı beklediğini söyledi. Ancak, bulut bilişime odaklanmak için yapılan bu geçiş, şirketin 2023 işletme marjını yaklaşık yüzde dört ila beş puan azaltacak.