Yapay zeka destekli kuş yemliği sistemi oldukça büyük bir ilgi görerek yüksek miktarda bağış aldı. Bird Buddy isimli akıllı kuş yemliği özel kamerası ve algoritmaları sayesinde kuşlar kuşlar ile ilgili pek çok bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Bunun yanında kayıt yapma imkanı da sunuyor.

kickstarter.com

Bird Buddy Nedir?

Bird Buddy ismindeki  ABD merkezli bir kâr amacı gütmeyen bağış şirketi olan Kickstarter üzerinden bağış toplayan proje; bildiğimiz kuş yemliği konsepti akıllı bir tarama sistemi haline getirmiş. Sistemin başrollerinde kablosuz kamera ve yapay zeka yer alıyor.

kickstarter.com

Çatılı küçük bir kuş yemi evi görünümünde olan projenin orta bölümünde kablosuz bir kamera bulunuyor. Kuşlar yem yemek için yemliğe geldiğinde tam kameranın karşısında durmuş oluyor. Yapay zeka kuşu algılıyor ve kullanıcıya bildiriyor ve bu sayede canlı yayına başlıyor.

Kullanıcı eğer isterse bu yayını kaydedip arşivleyebiliyor. Sistem kuşun ötüşünü de algılayarak kullanıcıya bildiriyor ve veri tabanında eşleştirme yapıyor. Bu şekilde yemliğe konan kuşun hangi türe ait olduğunu tespit edip bildirebiliyor.

kickstarter.com

Ürün 5MP çözünürlüğünde bir kameraya sahip ve 720p video kaydı alabiliyor. Ürün batarya konusunda da oldukça kullanışlı. Kullanıcıya 6040mAh kapasiteli bir uzun kullanım süresi sağlıyor. WiFi ve Bluetooth üzerinden bağlantı da kurulabiliyor. Söz konusu yemlik mikrofon yanında hareket ölçme sensörlerine sahip.

Bird Buddy şu ana kadar 3.2 milyon dolar bağış topladı. Söz konusu projenin kullanıma sunulabilmesi için 171$ bağış gerekiyor. Bağış miktarının tamamlanması için uzun bir zamana ihtiyaç olsa da projenin son dönemin en yüksek bağış meblağlarından birisine ulaşması bekleniyor. Bird Buddy sonbahar itibariyle dağıtılacak.

kickstarter.com