iOS 16.1.1 güncellemesi, Çin’deki iPhone kullanıcıları için bazı kısıtlamalar getirdi. İOS cihazlar arasında posta veya yığın depolama aygıtı kullanmadan dosya transferi sağlayan AirDrop’da yapılan değişiklik, yakında farklı ülkelerde de kullanıma sunulacak.

İOS kullanan Çin halkı, geçtiğimiz gün yayınlanan iOS 16.1.1 güncellemesini yükledikten sonra Airdrop kullanımında bir değişiklik farketti. Apple cihazları arasında dosya paylaşımı sağlayan AirDrop’a süre sınırının geldiği fark edildi. “Herkes için” şeklinde ayarlı olan Airdrop paylaşımı 10 dakika sonra otomatik olarak Yalnızca Kişiler’e dönüyor.

AirDrop Neden Güncellendi?

Çin’deki İOS kullanıcıları, bu özelliği beğendiklerini ifade ederek:

“İnsanlar AirDrop’u kapatmayı unutabiliyor, tanınmayan kişilerden dosya paylaşım isteği gelebiliyor.” ifadelerini kullandı. Bir kesim ise bu değişikliği Apple’ın Çin’deki son gelişmelere yanıtı olarak yorumluyor.

AirDrop, Çin’de iletişim için sansürün uygulanmadığı birkaç apple uygulamasından biri. Bu nedenle insanlar, siyasi içerikleri paylaşmak amacıyla da söz konusu özelliği kullanıyor. Apple’ın istenmeyen dosya paylaşımını azaltmak için bu güncellemeyi yayınladığı da görüşler arasında. AirDrop’a getirilen varsayılan ayar bundan böyle “Yalnızca Kişiler” olarak gelecek. Kullanıcıların herkesten dosya alabilmesi için ayarı manuel olarak değiştirmesi gerekiyor.