Age of Empires, 20 yılı aşkın mirası ve serideki yaklaşık bir düzine oyunuyla olumlu eleştiriler alan, ödüllü bir gerçek zamanlı strateji oyunu. Tarihi uygarlıklar temeline dayalı stratejik oynanışıyla tanınan seri, Taş Devri’nden modern zamanların başlarına kadar geçen bir süreyi kapsıyor ve mitolojiden efsanevi yaratıkları ve hikayeleri keşfe çıkan bir bölüme de sahip bir oyun.

Tarihi bir zeminde geçen Age of Empires oyunları, tarih belgesellerini aratmayacak. Seri, dördüncü oyunuyla tarihi bilgileri bir anlatıcının eşlik ettiği videolarla oyunculara aktarmayı hedefliyor.

1997’de oyun dünyasına giriş yapan Age of Empires’ı Microsoft ve Relic Entertainment bir adım daha ileriye götürmek istiyor ve oyuncularına tarihi bilgiler içeren videolar sunmaya hazırlanıyor.

İlk çıktığından Taş Devri’nde başlayan oyun dördüncü oyunuyla Orta Çağ’a odaklanacak. Oyun ekibi ayrıca sesler aracılığıyla da tarihi hissettirmeye çalışacak. Başlangıçta medeniyetler, dillerinin eski versiyonlarında konuşuyor olacaklar.

Örneğin, İngilizce olarak oynuyorsanız, muhtemelen oyunun başında konuşulanları anlayamayacaksınız, çünkü günümüz oyuncuları tarafından tanınmayan bir İngilizce versiyon kullanılıyor olacak. Ancak, ilerledikçe, oyundaki medeniyetler geliştikçe onların söylediklerini daha da anlamaya başlayacaksınız. Benzer şekilde müzikte de aynı durumu gözlemleyebileceksiniz. Uygarlığınız ilerledikçe tam bir orkestrayı yakalayabileceksiniz.

Age of Empires IV sonbahar aylarında piyasaya çıkması bekleniyor.