Dev bilgisayar ve donanım markası Acer, bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı. Önemli belgeleri ele geçirilen Acer’dan 50 milyon dolarlık fidye isteniyor.

Tayvan merkezli bilgisayar üreticisi Acer‘in, fidye yazılımı REvil‘i kullanan bilgisayar korsanları tarafından önemli bilgileri ele geçirildi. Hacker’lar tarihin en büyük fidyelerinden birini talep ediyor.

Geçtiğimiz gün  bilgisayar korsanları, web sitelerinden Acer’ı hacklediklerini ilan etti. Kanıt olarak da çaldıkları belgelerin ekran görüntülerini yayınladılar.Belgelere göre saldırganların elinde mali tablolar ve başka önemli belgeler bulunuyor.

Erken ödemeye %20 indirim

Acer yalnızca, ilgili kolluk kuvvetlerine son zamanlardaki anormal durumları bildirdiklerini açıkladı ve  siber güvenlik altyapısını sürekli olarak güncellediklerini belirtti.

Korsanlar eğer kısa süre içinde ödeme yapılırsa %20 indirim imkanı sunuyor. Bunun yanında parayı aldıktan sonra şirkete bir şifre çözücü, bir güvenlik açığı raporu ve çalınan dosyaların silineceğini vaat ediyorlar.