Rollic Games

Kısa süre önce Türk mobil oyun firması Peak’i Türkiye’de gerçekleşen satın alımlar için rekor bedel olan 1.8 milyar dolar gibi rakam ile alan Zynga, bir başka Türk firması olan Rollic Games ile 168 milyon dolar karşılığında anlaşıldığını ve şirket bünyesine kattığını resmi kanallar ile duyurdu.

ABD’li Zynga Türk Rollic Games’in Büyük Ortağı Oldu.

Amerika San Francisco merkezli oyun şirketi Zynga, Haziran ayında Peak’ı satın aldıktan sonra mobil oyun piyasasında yatırımlarını sürdüreceğinin işaretlerini vermişti. Şirket yaptığı açıklamayla bir başka Türk oyun firması olan Rollic Games’in %80 hissesini 168 Milyon USD karşılığı satın aldığını, kalan yüzde 20’lik hissenin de sonradan değerlendirilmek üzere kendi bünyelerinde kalacağını duyurdu.

Zynga Logo

Zynga’nın resmi web sitesinde yaptığı açıklamada 250 milyondan fazla indirmeye sahip oyunlarıyla heyecan verici bir oyun portföyü olan mobil oyun geliştiricisi Rollic’i satın almak üzere bir anlaşma imzalandığı. Konuyla ilgili Zynga’nın icra kurulu başkanı Frank Gibeau “2020 yılında dünya çapında en hızlı büyüyen oyun geliştiricilerinden olan ve inanılmaz yaratıcı bir ekibe sahip olan Rollic’i satın alarak hyper-casual kategorimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz. Rollic ile hedef kitlemizi anlamlı bir şekilde büyütüyor, küresel reklamcılık işlerimizi genişletiyor ve çeşitlendiriyoruz. Zynga Rollic’in desteğiyle daha hızlı büyüyecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Rollic’in kurucusu ve CEO’su Burak Vardal’da anlaşmayla ilgili “Rollic ekibi Zynga’ya katılmaktan gurur duyuyor. Hyper-casual oyun alanındaki uzmanlığımız Zynga’nın ürün yönetimi, veri bilimi, reklamlardan gelir elde etme yayıncılık değerleriyle kusursuz şekilde uyuşuyor” açıklamasını yaptı.

2018 yılında kurulan İstanbul merkezli Rollic’in Go Knots 3D, Tangle Master 3D, Gun Gang, Fast Driver gibi oyunları bulunuyor. Bu oyunlar ABD App Store’da en çok indirilenler listesinin zirvesinde uzun süre kendine yer buldu. Şu anda 5 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Rollic oyunları, toplamda da 65 milyon aylık kullanıcıya sahip.

Açıklamaların ve bilgilendirmelerin İngilizce detaylarını aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.zynga.com/blog/zynga-enters-into-agreement-to-acquire-istanbul-based-rollic-one-of-the-fastest-growing-hyper-casual-mobile-game-companies/