ABD’de üniversiteye giriş sınavlarında yeni bir dönem başlatıyor. Sistem değişikliği ile birlikte üniversiteye giriş sınavı bundan böyle kağıt ve kalem olmadan tamamen dijital platform üzerinden gerçekleştirilecek.

Amerika’da lise diplomasına sahip olan öğrenciler için gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavı olan SAT isimli sınav, bundan böyle bilgisayar aracılığı ile gerçekleştirilecek. Sistem değişikliğinin gelecek yıl uluslararası alanda, 2024’te ise ABD’de uygulanması planlanıyor. Yeni sistem ile birlikte kağıt ve kalem kullanımı ortadan kaldırılacak ve tamamen dijital bir formata geçiş sağlanacak.

Sınavlar okullarda ve gözetmenli sınav merkezlerinde yapılacak. Öğrenciler sınavda kendi dizüstü bilgisayarlarını, tabletlerini veya okul tarafından verilen cihazları kullanabilecekler. Cihazı olmayan öğrencilere ise sınav günü bir cihaz sağlanacak.

Sınav Süresi Kısaltılacak

ABD yalnızca sistem değişikliği ile kalmayarak sınav süresinde de bir değişikliğe gidiyor. SAT sınavının süresi dijitalleşme ile birlikte üç saatten iki saate düşürülecek. Uzun paragraflar kısaltılacak ve ve öğrencilerin matematik sorularında hesap makinesi kullanmasın izin verilecek. Yeni sistemde sayesinde sınav sonuçları haftalar yerine günler içinde açıklanacak.

Yeni dijital SAT’ın pilot uygulamalarında öğrencilerin yüzde 80’i dijital testlerin daha az stresli olduğunu düşünüyor.