ABD kullanıcılarının verilerinin satıldığı büyük bir pazar olduğu ortaya çıktı. Söz konusu veriler en yüksek fiyat teklifi veren firmalara satılırken, bu veriler kullanıcıların kişisel bilgilerini de içeriyor.

Cep telefonları yolu ile elde edilen konum verileri, çeşitli firmaların fazlasıyla ilgisini çekiyor. Bildirilenlere göre ABD’de cep telefonu kullanıcılarının konum verileri, en yüksek teklif veren kişilere satış yapılan devasa bir pazarda 12 milyar dolara satıldı. Kullanıcıların kişisel aktiviteleri, tercihleri gibi bilgileri de kapsayan bu veriler, büyük bir tehlike teşkil ediyor.

Konuya İlişkin 47 Şirket Tespit Edildi

TheNextWeb’e göre, kullanıcıların konum verilerini anonim bir şekilde toplayan ve diğer şirketlere satan birden fazla veri madenciliği firması mevcut. Buna benzer olarak siber politika uzmanı Justin Sherman’da, veri aktarımı gerçekleştiren şirketlerin çözülmesi zor olan bir etkileşim ağına sahip olduklarını ifade ediyor.

Konum verilerini toplayan, satan veya bu verilerin ticaretini yapan an 47 şirketin bulunduğu ifade edilirken, bu veriler perakende trafiği analistleri gibi çeşitli firmalara satıldığı belirtildi.

Özellikle, konum verisi simsarlarından biri olan Oracle, milyonlarca ABD bireyinin verilerini açıkça ilan eden bir ortağa sahip olduğu da farklı iddialardan biri. Söz konusu iddiaya göre bu veriler de kişisel aktiviteler ve yaşam tercihleri ​​gibi demografik bilgileri içeriyor. Bunların yanında Oracle, Epsilon ve farklı binlerce şirketin de açık bir şekilde veri paylaşım platformlarının reklamını yaptığı da tüm bu iddialara dahil.