Steam, yakında bir oyunun Sony’nin DualSense veya DualShock kontrol cihazlarını destekleyip desteklemediğini kullanıcılara bildirecek. İşte detaylar…

Steam yayıncısı Valve, bu hafta geliştiriciler için bir güncelleme yayınlayarak söz konusu özelliğin Ekim ayı itibarıyla Steam mağazasında ve masaüstü uygulamasında yayınlanacağını açıkladı. Şirket, bu adımını “Bu, oyuncuların en sık kullanılan PC video oyunu denetleyicilerini destekleyen oyunları bulmalarına yardımcı olmaya yönelik ilk adımdır” ifadeleriyle destekledi.

Geliştiriciler artık Valve’ın dijital mağazası için oyun oluşturma araçları olan Steamworks’te yeni bir anket görecekler. Anket, geliştiricilerin oyunlarının Xbox, DualShock ve DualSense kontrol cihazları için tam mı yoksa kısmi destek mi sunduğunu belirlemesine imkan sağlıyor. Valve, filtrelerin aynı zamanda her PlayStation kontrol cihazının kullanım seviyesini de görüntüleyeceğini ve oyuncuların, insanların en çok hangi gamepad’i kullandığını öğrenmesine yardımcı olacağını da ifade etti.

Valve bu kararı PlayStation kontrol cihazlarını kullanan oyuncu sayısındaki artışa bağlıyor. Sony kontrol cihazı kullanımının 2018’deki oturumların yüzde 11’inden bugün yüzde 27’ye çıktığını bildiriyor. 2017’den bu yana 87 milyondan fazla Steam kullanıcısının en az bir kez kontrol cihazı kullanarak oyun oynadığını da ekliyor.

Söz konusu özelliğin Ekim ayı başında kullanıma sunulacağını da belirtelim.