Patlayan lastikler artık tarihe karışıyor, yılda 200 milyondan fazla lastiği patladığı tahmin ediliyor.


İnsanlık tarihinin ateşle birlikte en önemli keşiflerinden biri de tekerlek.
Tarihin tüm dönüm noktalarında önemli rol oynadı.Bugün yollarda gördüğümüz araçların tekerleri, çok uzun yıllardır bizimle. Şimdiye kadar gösterdiği performans ise şüphesiz tatmin edici. Ancak her şey gibi tekerler de yeni bir dönüşüm sürecine giriyor.
1890’larda araçlarda ilk kez kullanılan siyah kauçuk hava dolgulu tekerler mutlaka o dönemin yıldızı olmuştu. Bugün de varlığını sürdürüyor.Ancak gelecekteki arabaların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmaya yakın dahi değil.
Büyük lastik üreticileri, yakında seri üretime geçebilecek tamamen havasız tekerlekleri test etmeye başladı.

Yeni nesil lastiklerin az bakım gerektiren, delinmez, geri dönüştürülebilir ve yol koşullarını haritalayan sensörlere sahip ürünler olması için uğraşılıyor.

Havasız lastikler, esnek bir omurga sistemi kullanıyor ve havasız oldukları için kolayca delinemiyor. Göbek kısmı çelik veya alüminyum alaşım malzemeden imal ediliyor.

Bisiklet tellerine benzeyen iç kısım poliüretan malzemeden üretiliyor ve kullanılacak zemin şartlarına göre yumuşak veya sert ve sık veya seyrek üretilebiliyor. Araçların harcayacağı enerji miktarı artabilir ancak tüm bu avantajlarına rağmen havasız lastikler kusursuz bir gelecek vaat edemiyor. Havasız lastiklerin yolla daha fazla temasının olması sürtünmeyi artıracağından enerji ve pil ömrünün azalacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda her yol bu araçların sorunsuz çalışabileceği kadar kusursuz değil. Özetle, ayağımızı yerden kesecek uçan arabalar çıkana kadar, yeryüzü için en iyi lastikler üretilmeye çalışılacak. Şu an bizim için patlayan lastik olarak en güzel tercihimiz günümüz teknolojisinde patlasa dahi yine 80 km hızla devam edebilecek ”run flat” lastikler…