Counterpoint isimli araştırma şirketinin raporuna göre, 5G akıllı telefonlar ilk kez 4G modellerinden daha popüler oldu. 

gizmochina.com

Bu yıl, 5G akıllı telefonların satışları önceki nesil 4G modelleri geçti. 2022 yılı Ocak ayında satılan 5G telefonlar, satılan tüm cihazların yaklaşık yüzde 51’ini oluşturuyordu.

Counterpoint Research‘ün raporuna göre, Çin, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa bu büyümeyi sağlayan en büyük bölgelerdi. Şu anda, 5G’nin en yüksek “kabul” seviyesi, Ocak 2021’de yüzde 84’e ulaştığı Çin’de. Bu artış, 5G’yi zorlayan Çinli operatörlerle birlikte uygun fiyatlı yeni 5G özellikli telefonları satışa sunan şirketlerden geldi. Bunun yanında Kuzey Amerika ve Batı Avrupa‘da 5G yayılım oranları sırasıyla %74 ve %76‘ya ulaştı.

gizmochina.com

Bu iki bölgede Apple, Batı Avrupa’da yüzde 30 ve Kuzey Amerika’da yüzde 50 pazar payıyla birinci sırada. Bu durum şirketin 5G destekli iPhone 12 serisini piyasaya sürmesinden sonra meydana gelişti.

Bu arada, MediaTek ve Qualcomm’un daha yeni ve daha hızlı bant genişliğini destekleyen uygun fiyatlı yongaları sayesinde 5G Android akıllı telefon pazarının büyümesine yardımcı oldu. Bu, özellikle 250 ila 400 ABD Doları arasındaki orta ve yüksek aralık segmenti için geçerliydi.