Kısa sürede büyük ses getiren metaverse popüler markaların ilgisini çekiyor. Ünlü giyim markası Nike, metaverse ile ilgili iş ilanları yayınladı.     

Dünyaca ünlü giyim markaları da metaverse furyasına dahil oluyor. Adidas, Gap ve Crocs gibi isimler metaverse konusunda başta geliyor. Aynı şekilde Nike da metaverse ile ilgili çalışmalarıyla biliniyor. Nike bu konuyu ilerletti ve iş ilanlarına taşıdı.

Dünyaca ünlü giyim firması Nike, profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu olan LinkedIn üzerinden geçen hafta boyunca 5 iş ilanı yayınladı. İlanlarda; kıdemli 3D oyun tasarımcısı ve metaverse mühendisi, Blockchain uzmanı dahil olmak üzere bazı pozisyonlara yer verildi.

Metaverse mühendisi ilanında yer alan iş tanımı;

“Kavramların, prototiplerin ve Metaverse yazılım ve cihaz çözümlerinin üretiminin hızlı uçtan uca kanıtlanmasının geliştirilmesine öncülük etmek” ifadelerini içeriyor.

Nike, dijital ayakkabıları ile geçen ay NFT dünyasına girmişti. Bununla birlikte metaverse ve NFT odaklı şirket RTFKT‘yi de satın aldı.

Metaverse Nedir?

Metaverse veya Türkçe tabiriyle sanal evren, geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet’in varsayımsal bir yinelemesidir.

Meta’nın kurucusu Mark Elliot Zuckerberg, Metaverse kavramı kısaca “İçine girebileceğiniz sanal ortam” olarak tanımlıyor.