Xiaomi’nin Türkiye’de telefon üretmek amacıyla kurduğu fabrikada işçilerin zor şartlar altında çalıştığı ve işten atıldığı iddiaları hakkında konuya ilişkin Xiaomi Türkiye’den resmi açıklama geldi.

Xiaomi’nin Türkiye’de akıllı telefon üretimi için İstanbul Avcılar’da kurduğu fabrika hakkında ilginç iddialar gündeme geliyor. İşçiler olumsuz çalışma koşulları sebebiyle tepkilerini dile getirdi fakat iddialara göre teknoloji devi, geçen hafta toplu işten çıkarmalara başladı. Xiaomi Türkiye, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Bilindiği üzere Mart ayında açılan fabrikada Xiaomi ve Redmi marka telefonlar üretiliyor. Yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırım yapılan fabrika, Salcomp iş ortaklığıyla işletiliyor. Xiaomi’nin yaptığı açıklamada Salcomp sorumlu tutuldu.

İddialara göre fabrika çalışanları, tatil günlerinde zorla çalıştırılıyor, tatil günlerinde işe gitmeyenlerin hakkında tutanak tutuluyor ve ücret kesintisi yapılıyor. Zorunlu mesai baskısı yapılıyor ve fazla mesai ücretlerinin aylardır ödenmediği belirtiliyor. Haklarını aramak için sendikalaşan işçilerin istifaya zorlanarak işten çıkarıldığı iddia ediliyor.

Xiaomi’nin Konuya İlişkin Açıklaması

“Xiaomi olarak Türkiye’deki fabrikada yaşanan son olaydan haberdarız. Fabrika yatırımı bir Xiaomi iş ortağı tarafından yapılmıştır ve bu iş ortağı tarafından bağımsız olarak işletilmekte ve yönetilmektedir. Olayı öğrenmemizle birlikte durumun tam olarak ne olduğunu anlamak için hemen Türkiye’deki fabrika ile iletişime geçtik. Xiaomi olarak bu olayın en uygun şekilde ele alınacağını umuyoruz. Şirketimiz her zaman mevzuat kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmekte ve faaliyet gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve düzenlemelerine mutlak suretle uymaktadır. Kamuoyunun dikkatine sunarız.”