Dünyanın en zengin iş adamlarından Bill Gates, perşembe günü yaptığı bir açıklamada, şu anda Kongre’de devam eden karbon emisyonları ile mücadele programının yürürlüğe girmesi halinde projelere 1.5 milyar dolarlık destek sağlayabilceğini söyledi.

ABD Senato’su bu hafta 1.2 milyar dolarlık bir altyapı paketini kabul etmişti. Bu paketle birlikte iklim değişiklikleriyle mücadele için Enerji Bakanlığı’na milyarlarca doların aktarılması planlanıyor.

Microsoft’un kurucularından olan Bill Gates de CNBC’ye ; “Eğer altyapı paketi yasallaşırsa biz de gereken yardımı yapacağız ve uzun vadede yararlı işlere imza atabileceğiz” şeklinde konuştu.

Üniversite Mezunu Olmayanlar İçin İstihdam

ABD Başkanı Joe Biden ayrıca, yeni altyapı paketiyle birlikte üniversite diplomasına sahip olmayan binlerce insanın yüksek ücretli işlere sahip olabileceğini belirtti. Bununla birlikte söz konusu paketin hem çevresel hem toplumsal yararlarının oldukça yüksek olacağını ifade etmişti.

Bill Gates’in 1.5 milyar dolarlık fonu, ünlü iş adamının Breakthrough Energy isimli şirketi tarafından aktarılacak ve sera gazı salınımının ortadan kaldırılması amacıyla kullanılacak.