Yaklaşık 500 milyon WhatsApp kullanıcısının cep telefon numarasının yer aldığı veri tabanı satışa çıkarıldı. Cybernews tarafından incelenen veri de bu bilgiyi doğrular nitelikte.

Siber güvenlik hakkında yayınlarıyla tanınan Cybernews, WhatsApp kullanıcılarına ait yaklaşık 500 milyon gerçek telefon numarasını içeren bir veri tabanının tanınan bir hacker grubu tarafından satıldığını ortaya çıkardı.

Sızıntının mağdurlarından 84 milyonu Türk kullanıcı. WhatsApp, 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip ve sızıntı bu kullanıcıların yaklaşık dörtte birini bir araya getiriyor.

Resmi Açıklama Gelmedi

Cybernews’in talebi üzerine, satıcı 1.097 Birleşik Krallık ve 817 ABD kullanıcı numarasından meydana gelen bir test örneği hazırladı ve hepsinin WhastApp’a kayıtlı olduğu doğrulandı.

Bilgisayar korsanlarının verileri toplamak için nasıl bir yol izleyerek veritabanı oluşturduğu belli değil. Yalnızca “kendi stratejileri” olduğunu söylemekle yetindikleri ifade ediliyor. Mesajlaşma devi WhatsApp ise henüz bu önemli veri sızıntısı hakkında açıklama yapmadı.