Google, Find My Device isimli ve kayıp cihazların bulunmasını sağlayan işlevi daha da geliştirmek amacıyla çalışmalara başladı. Artık cihazı birden fazla kişi arayabilecek.

webtekn.com

Google geliştiricileri, kayıp cihazları bulma yeteneğini artırmak için Find My Device uygulamasının algoritmasını değiştirmeyi planlıyor. Hizmetin test sürecinde olan yeni sürümüne bakıldığında, kullanıcılar artık farklı Android cihaz sahiplerinin yardımıyla cihazlarını arayabilecekler. Söz konusu özellik yakın zamanda kullanıma sunulacak.

Test sürümünden uygulamanın algoritmasına yönelik birkaç bilgi elde edildi. Bu bilgilere göre şirket, hem kaybolan cihazın sahibine hem de güvenilir temsilcilerine bildirim gönderilmesi için hizmeti güncellemeyi planlıyor. Akıllı telefon bulunduğu anda cihaz yakındaysa “gözlemci” o kişiyi arayabilecek.

Cihazı Birden Fazla Kişi Arayabilecek

Ayrıca Find My Device, akıllı telefonun ortak mülkiyeti işlevini de alacak. Bu sayede bazı aile üyeleri aynı cihazı, aynı anda kontrol edip arayabilecek. Benzer bir mantık çalışanlarına kurumsal cihazlar sunan şirketler için kullanılıyor olacak ve bir akıllı telefonu “paylaşmak” için QR kodu veya uygulamada oluşturulacak bir bağlantının kullanması gerekecek.

gsmarena.com

Arama motoru devi tüm bunlara ek olarak arama işlevinin Android Automotive platformuna otonom entegrasyonu seçeneğini de değerlendirdi. Ancak böyle bir çözüm, bir araba hırsızlığı durumunda kullanıcının akıllı telefonunun hırsızlar tarafından engellenmesine yol açabilir. Google’ın ilerleyen zamanlada Cihazımı Bul‘a, aracın profilini engelleme ve Android’de çalışan cihazındaki tüm verileri silme seçeneğini eklemesi tahminler arasında.